Puslapis 118

Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 02 Lie 2016 20:12
SauliusG
Tipinė dienelė Lietuvoje - pučia 4-5m/s. Traukia kas ką turi didžiausio, kas pripučiamas brangias daržines 17 kvadratų, kas net su dar brangesniais matrasais vargsta. Rezultatai aiškūs. Nedidelė dalis laimingųjų be mosikavimo daugiau nieko gero nenuveikę grįš ten iš kur išplaukė. Likusieji temps savo šlapius didelius daiktus krantan. Savotiškai įdomi atrakcija. Pirmus du kartus. Po to pirmenybė teikiama alaus pramonės skatinimui.

2016-07-02-115715_1280x800_scrot.jpg

Ta pati situacija Lietuvoje, nebūtinai pajūryje ar pamaryje. Tinka ir Vievio ežeriukas už 30 kilometrų. Kaitas ne daržinė, o tas pats, kurį naudoji kai gerai pučia - pripučiama dešimkė ar dvyliktukas. Tik užsiimi ne mosikavimu, o skraidančio kilimo įvaldymu. Be neapsakomo skridimo jausmo dar ir pjauniesi aštriai į vėją. Kartais atrodo, kad plauki tiesiai į vėją. Tikriausiai dėl to, kad tavo pačio greitis kelis kartus didesnis didesnis nei vėjo. Net su aliuminiu hidrofoilu iki 30 mazgų. Ką ten jau kalbėti apie anglinius race'inius. Dėl to nebaisūs vėjo parimimai ar net išjungimai ežere, nes bet kur ir bet kada grįši pasigavęs eilinį gūselį ir pasikėlęs savu įprasto dydžio pripustuką. Nesvarbu kiek nukritai pavėjui. O kur dar vaizdai skersai išilgai išraižius mūsų gražiausius ežerus ir jų pakrantės. Tada supranti, kad ne tik pajūris pas mus nuostabus ir tinkamas kaituoti.

Viena dienelė Elektrėnuose. Pūtė šiaurė. Startavau pievose. Užkilau iki elektrinės. Pakeliui pasveikinau nemenkai nustebusias burlaivių įgulas.

elektrenai.jpg

Kita dienelė Vievyje. Vėjo nelabai buvo. Vanduo lygus. Keterų nerasta. Burlentininkas stovi ir dairosi nesuprasdamas kas čia vyksta. Vaizdas sulėtintas, atitinka vidinę vadeliotojo būseną. Pabaigoje realūs greičiai ir sklandus apsisukimas.Egzotika. Fuerteventura, Flag Beach. Atlanto vandenynas. Vievio nematyti.

fuerte.jpg

Kol kas teko skristi Vievyje, Elektrėnuose, Dūsioje, Metelyje, Akmenoje, Dysnuose. Visi ežerai savotiškai gražūs ir daugiau mažiau patogūs kaitavimui su hidrofoilu. Artimiausiu metu ketinu išbandyti Galvę ir Didžiulį. Plaukiau ir Kuršių mariose bei Baltijos jūroje, bet retai benuvažiuoju ten. Toli.

Aitvarų užtenka dviejų pripučiamų - apie 10-12m ir 6-8m (priklausomai nuo svorio, tipo ir kt.). Jeigu yra keteros - imi mažesnį, jeigu nėra - didesnį aitvarą. Labiausiai tinka gerai pavėjui sklendantys aitvarai, tokie dažniausiai būna bangų raižymui skirti aitvarai. Tokie aitvarai žymiai atlaidesni atsipalaidavus stropoms prie silpnesnio vėjo. Jie nekrenta, o sklendi pavėjui kol stropos vėl įsitempia. Pamirškit apie matrasinius kaitus, jie tinka tik profesionalams dalyvauti Formula Kite varžybose. Naudojate turimus pripustukus, nes dingus vėjui ir nukritus galite pasigrožėti vaizdais be rūpesčių. Su pirmuoju gūseliu pasikėliate aitvarą ir vėl sklendžiate vandens paviršiumi.

Renkantis pirmą hidrofoilą protinga būtų rinktis tvirtos konstrukcijos. Jeigu yra bent menkiausia galimybė stuktelti į dugną, tai galima iš karto atmesti anglinius. Jie lūžta labai lengvai. Tvirčiausiai yra aliuminiai hidrofoilai su stiklo pluošto G10 sparnais. Tokį maniškį aš buvau ir išplovęs ant rifo, smigęs dugnan ne kartą. Nieko, plaukiu kaip su nauju. Manau, galima būtų suarti ir bulvių lauką juo. Bet pagal aprašą jis yra labiau tinkamas sklęsti vandeniu, tai tam ir naudoju. Nesiūlau imti pradedantiesiems skirtų hidrofoilų, tipinis vadeliotojas juos išaugs tik pramokęs. Su jais greičiau išmoksi, bet jų greitis mažas ir kitos savybės prastos, tad tik pramokęs norėsi keisti. Išlaidos nemenkos. Geriau imti rimtą aliuminį ir plaukti keletą metų kol jau pradėsi sapnuoti anglį.

Jeigu biudžetas neleidžia įsigyti hidrofoilo lentos, tai galima burti kažką. Tinka praktiškai viskas, kas yra tvirta, ką galima pragręžti ir kas turi plūdrumo. Tokiam būrimui geriausiai pirkti hidrofoilą, kuris montuojamas aikštele (angl. plate) ir keturiais varžtais. Pradžiai kuo lenta didesnė, platesnė, plūdresnė - tuo geriau. Vėliau jau pramokus galima galvoti kokie tiksliai yra poreikiai.

Išmokti nei lengva, nei sunku. Gal panašiai tiek kiek truko išmokti kaituoti su įprasta lenta.

Pabaigai - nesižavėkite matrasais, žavėkites skraidančiais kilimais.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 02 Lie 2016 21:52
avantmov
super , dar pridesiu
https://vimeo.com/171007518

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 02 Lie 2016 22:06
Aitvaras
Kažkoks keistas tamstos stumimas ant matrasų

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 12:30
SauliusG
Aitvaras rašė:Kažkoks keistas tamstos stumimas ant matrasų


Ne stumimas, o švietimas. Įprasta lenta turi labai didelę vilktį (angl. drag). Didžiausia efektyvumo problema yra ne aitvare, o lentoje. Kažkodėl yra pučiama migla, kad reikia imti šiek tiek efektyvesnį aitvarą, t.y. matrasą (foilinį aitvarą).
Analogiškai galima užsidėti sportišką apdailą netraukiančiam automobiliui ir tikėtis traukos pagerėjimo. Irgi populiaru mūsuose.

Jau net nekalbu apie matrasų trūkumus - brangūs, greičiau susidėvi, bridlai sudėtingi, reikalaujantys priežiūros, išskalbus nepasikelsi ir t.t.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 16:36
Aitvaras
Px lenta, px aitvaras, tarpinė groja jei ką :wink:

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 16:41
kasstiss
Nekalbekit nepravdos....tai tik jusu asmenine nuomone....ir ne daugiau. Sitoje vietoje turetu buti tiksliai istransliuota, kad reikalingas sparnas tinkamiausias silpnam vejui... prie kurio nukritus aitvarui i vandeni galetum ji pasikelti, ir nebutinai tai turi buti matrasas!

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 17:06
Aitvaras
Kasstiss gal galėtum patikslint kas ta nepravdą kalba? O SauliusG, tai ryškiai trūksta kompetencijos kalbant apie matrasų sąvybes

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 18:53
SauliusG
Aitvaras rašė:SauliusG, tai ryškiai trūksta kompetencijos kalbant apie matrasų sąvybes


Dėk argumetus ant stalo - padiskutuosim. Kol kas matau tik faktų neigimą.

Vievyje šiandien gerai grojo. Nesimato gera savaitėlė.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 19:03
Aitvaras
Argumentų keletas, konstrukcijos lengvumas ir sparno aerodinamika. Bridlai nebūtinai reikalingi.
Dar pasigirsiu,kad jau 10 metų naudoju aitvarus vienokiam ar kitokiam judėjimui ir didesnę dalį praleidau testuodamas įvairius foilus

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 20:37
SauliusG
Šitie argumentai krenta kaip lapai prieš pagrindinį ežerų ypatumą - vėjas ten gali dingti visiškai ir netrumpam. Net ir ežero viduryje. Čia kuris matrasas pasirengęs tokiems iššūkiams? Užsirašau pirmas į eilę testuoti, tik pasirupinkit gelbejimo valtimi, nes permirkusio matraso negelbėsiu.

Vakaruose jau perprato kas kam tinka, tikėkimės mūsuose ilgai neužtruks.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 20:48
Aitvaras
Tu kažkoks labai aršus, plaukiau visur, sąlygas žinau, o Tu čia kliedi kažką kaip deimantą radęs

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 21:22
SauliusG
Tipinė hidrofoilu neplaukusio reakcija. Išmokęs dar ne apie tokį deimantą parašysi :mrgreen:

Laukiu matrasų testavimo, jeigu neturit ką pasiūlyti - malonėkit glostyt matrasus tam skirtoje temoje. Čia kalbam apie hidrofoilus.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 21:33
Aitvaras
Ne apie hidrofoilą čia tas fleimas, o apie tai kokį aitvarą su juo reiktu derinti, o pasakoti apie tai, kad weivinis aitvaras geriausia tinka ežerui, tai čia kažkas tokio.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 21:46
SauliusG
Na litofcai duoda, neplaukę, nebandę į bliuskę kabinasi. Kodėl gerai wave'iniai kaitai viršuje yra parašyta. Pats pabandyk ir tada galėsi pakomentuoti.

Re: Hidrofoilai

UNREAD_POSTParašytas: 03 Lie 2016 22:10
Aitvaras
ką pabandyti? Wainman, BSW Zeeko?