KAIP IŠSIRINKTI FOILĄ?
Foilas.
Jeigu kyla klausimų kokį foilą rinktis, tai reikia imti didesnį surf stiliaus sparną panašų į Moses 633 arba 683S, kuriuo ne tik bus lengva išmokti, bet ir vėliau progresuoti posūkiuose ir kituose manevruose. Tik reiktų atkreipti dėmesį, kad sparnas turi būti ne tik didesnis, platesnis, draugiškesnis, bet ir pakankamai greitas, kad jau pramokus neatsibostų. Aš plaukiu jau daug metų, bet 633 sparnas yra mano mėgstamiausias. Dauguma kitokių sparnų yra gana specificiniai ir dažniausiai jie tinka tiems, kas jau labai gerai žino kuo jiems netinka didesnis surf stiliaus sparnas. Pvz, mėgėjas plaukti labai greitai ilgas atkarpas lygiame vandenyje tikriausiai rinksis race ar freerace tipo siauresnius sparnus, kurie išvysto didesnį greitį, mažiau jautrūs valdymui, bet jais žymiai sunkiau progresuoti ir mokytis net ir paprasčiausius manevrus.
Stiebo ilgis irgi daugeliui kelia klausimų. Jau kuris laikas aukso vidurys yra apie 90cm. Dar ilgesnis stiebas praverčia banguotame vandenyje, mėgstantiems didesnį greitį, taip pat darant tam tikrus manevrus, pvz. posūkius į vėją ar aštrų lentos užvertimą pjaunantis į vėją. Tačiau ilgas stiebas labai apsunkina plaukimą sekliame vandenyje, išėjimas bangose vėjui pučiant statmenai į krantą pasidaro itin komplikuotas. Ilgas stiebas yra ženkliai brangesnis, todėl jį verta rinktis kai jau esi tiek sukaupęs patirties, kad galėtum išnaudoti ilgo stiebo privalumus nejausdamas jo trūkumų. Trumpas stiebas - atvirkščiai, praverčia sekliame vandenyje, lengviau mokytis ir išplaukti, bet nepatogus banguotame vandenyje ir apsunkina dalį manevrų. Tikriausiai didžiausias trumpo stiebo trūkumas yra tai, kad jau pramokus labai greitai norėsis pakilti aukščiau nei trumpas stiebas leidžia.
Kitas svarbus klausimas - norite sistemos, ar tiesiog nekonfigūruojamo foilo. Jeigu ketinate progresuoti, tai laikui bėgant progresuos ir turima įrangą - sistema tokiu tave atveju žymiai pranašesnė. Dauguma specializuotų foilų gamintojų siūlo sistemas - savo produktų linijoje turi daug atskirų sparnų, stabilizatorių, stiebų, fiuzeliažų, kurie yra tarpusavyje suderinami, tokius foilus vėliau atsiradus poreikiui galima atnaujinti/keisti žymiai mažesnėmis sąnaudomis, nei perkant vėl naują nekonfigūruojamą foilą. Tuo tarpu aitvarų brand'ai dažniausiai siūlo vieną ar kelis nekonfigūruojamus modelius, kurių dažniausiai nepavyks vėliau atnaujinti mažomis sąnaudomis, o dažnai apskritai nebegalima gauti atskirų atsarginių dalių.
Lenta.
Jau praėjusiais metais pradėjo ryškėti lentų mažėjimo tendencija. Tai tikriausiai daugiausia susiję su didėjančiais foilistų įgūdžiais ir didėjančiais sparnais, kurių pagalba ant sparno pakylama daug greičiau. Pradedantiesiems ir tiems, kurie neprogresuoja labai greitai, rekomenduočiau apie ~145cm lentą panašią į Moses T60. Tokia lenta tiks ir pažengusiam freerace'erui. Sparčiai progresuojantiems arba jau pramokusiems freerider'iams rekomenduočiau šiek tiek mažesnę ~125cm lentą panašią į Moses T38. Daugiausiai pažengusiems freerider'iams nereikia nieko rekomenduoti, jie ir patys žino, kad pačios smagiausios lentos yra apie 1 metro ilgio, kuriomis nėra lengva plaukti net ir ekspertams.
Be lentos dydžio yra dar keletas svarbių aspektų. Lenta turi būti tūrinė ir maksimaliai standi. Tūris duos reikiamo plūdrumo startui, o standumas leis tiksliai perduoti komandas į sparną. Tuo nepasižymi lankščios ir mažo tūrio lentos pagamintos naudojant twin-tip lentų technologiją. Kuo lenta lengvesnė tuo geriau, aišku, reikia neperspausti su svoriu, nes pačios lengviausios lentos nebus patvarios ir standžios. Geriausią būtų rinktis pramoniniu būdu mold'uose pagamintas lentas. Tokios lentos būna itin patvarios, gana lengvos ir labai standžios. Dažnai jų gamyboje naudojams anglies pluoštas. Vidutinėms ir didesnėms lentoms labai aktualu nuožulnios lentos briaunos, pačioms mažiausioms tai jau nelabai aktualu, nes plaukiant jomis vanduo retai kada liečiamas.
Hibridines lentas siūlyčiau nebent pradedantiesiems ir tiems, kas dėl svarbių priežasčių gali turėti tik vieną lentą. Nei dydis, nei forma, nei lankstumas, nei kitos savybės tiesiog nesuderinamos tarp bangoms ir foilams skirtų lentų. Turiu perdarytą wave lentą - neprisimenu kada su ja plaukiau pats, bet dažnai duodu ją pabandyti kitiems - dar niekam ji nepatiko.
Kaina.
Foilas kainuoja ne tiek, kiek nurodyta gamintojo svetainėje, o skirtumą tarp tiek kiek išleidai ir kiek atgavai vėliau. Dažnai susiklosto taip, kad geras anglinis foilas iš tiesų atsieina pigiau nei ekonominis aliuminis. Greičiausiai už sėkmingą anglinį foilą po kelių metų pavyks atgauti padorią sumą. Tuo tarpu su ne tokiais sėkmingais modeliais galima ir užstrigti kai padorių pasiūlymų iš pirkėjų tiesiog nesulauki, o pusvelčiui atiduoti nekyla ranka. Tokioje situacijoje dažnai atsiduria pirmą pigesnį foilą keičiantys į gerą anglinį. Žodžiu, kažkada ateis diena kai norėsite perleisti savo foilą, ir tik tada paaiškės kiek jis iš tiesų palengvino piniginę. Į tai reikia atsižvelgti jau renkantis foilą.
Jeigu kalbėti apie lentas, tai visada rekomenduoju imti lentą, kurios gamyboje naudotas anglies pluoštas. Dažniausiai ji tik šiek tiek brangesnė už stiklo pluošto lentą, o anglinė lenta ne tik pasižymi geresnėmis foilui savybėmis, bet ir turės didesnę vertę ir paklausą vėliau.
Ekonominis variantas tiktų tiems, kas rizikuoja nepataisomai apgadinti įrangą. Tai yra geras pasirinkimas keliaujantiems ir plaukiantiems sekliuose vandenyse su rifais ar kitomis povandeninėmis kliūtimis. Rizika tiesiog per didelė ir tikrai nesinorėtų nepataisomai sugadinti brangesnį gerą anglinį foilą. Bet jeigu plaukiate Lietuvos idealiose sąlygos - pakankamai giliuose vandenyse be kliūčių, tai geras anglinis foilas yra geresnis pasirinkimas norintiems ne tik išmokti, bet ir nevaržomai progresuoti nekeičiant įrangos daug sezonų.
Triukšmas.
Tai nėra aktualu visiems, bet dauguma nemėgsta kai kurių foilų skleidžiamo švilpimo ir kitų triukšmų. Tiesiog reiktų paskaityti internete apie dominantį modelį ar jis skleidžia triukšmą. Kai kuriuos modelius (ypač lenktyninius) galima pritildyti tinkamai nušlifavus, bet dauguma triukšmaujančių freeride foilų yra nepataisomi.
Tai kaip gi išsirinkti?
Foil'as nėra pigus pirkinys, todėl verta rinktis atsakingai. Atsižvelkite į aprašytus kriterijus, patyrinėkite internete, paklausinėkite draugų foilistų. Mokantys plaukti foilu bandykite kuo daugiau modelių ir plaukite jais kuo daugiau įvairiose sąlygos, kad pajustumėte skirtingų sparnų savybes skirtingose sąlygose. Nemokantys nelabai galės pajusti tuos skirtumus, tai belieka skaityti užsienio forumus tokius kaip
https://kiteforum.com/viewforum.php?f=196 .
Susitiksime jau greitai ant sparnų!